Časté dotazy k arteterapii

1. Co si mám pod arteterapií představit?

Arteterapie využívá výtvarnou tvorbu k sebevyjádření, osobnímu růstu a především zlepšení psychické pohody. Využívá mnoho technik: malbu, kresbu, koláž, ale i 3D tvorbu. Již samotné tvoření díla má svůj léčivý potenciál. Arteterapie také dále využívá dílo jako prostředek komunikace a možnost nahlédnutí problémů z jiného úhlu.

2. Jak dobře musím umět malovat, nebo kreslit?

Pro arteterapii stačí, pokud umíte vytvořit obrázek na úrovni 1. stupně základní školy. Důležité je spíše abyste měli chuť něco tvořit. Arteterapie neklade důraz na estetickou podobu výsledného díla. Je ale možné na výtvarném projevu pracovat a kultivovat ho.

3. Potřebuji vlastní výtvarné potřeby?

Při individuální arteterapii, probíhá zpravidla přímo s arteterapeutem během terapie, na místě jsou k dispozici veškeré potřebné výtvarné pomůcky. Je však možné, že se v průběhu terapie domluvíme i na tvorbě v domácím prostředí, pak většinou volím nenáročné techniky, jako koláže, kresbu pastelkami atp.

4. Jak bude arteterapie probíhat?

Na úvodním setkání se domluvíme na konkrétním tématu spolupráce podle Vašich potřeb. Na další setkání již připravím vhodné téma tvorby a techniku. Po sdílení, které probíhá na začátku každého setkání, se domlouváme, zda se Vaše potřeby nezměnily a poté zadávám připravené téma, nebo téma upravené na základě aktuální potřeby. Dalších asi 45 minut je věnováno samotné tvorbě, v druhé části sezení se pak z pravidla věnujeme, rozhovoru nad dílem, pocitem z tvorby, jeho obsahem a pojetím atp.. 

Vytvořte si webové stránky zdarma!